CIEKAWOSTKI GEOGRAFICZNE

 

Człowiekiem, który jako pierwszy użył słowa „geografia” był uczony grecki Eratostenes. On też jako pierwszy wyliczył obwód Ziemi.

Pierwszym pozaziemskim ciałem niebieskim, do którego dotarł człowiek jest Księżyc.

  Najwyższą temperaturę powietrza na Ziemi odnotowano w Libii w mieście Al – Azizija, wynosiła ona 57,80C, a było to w roku 1922.

  Najniższą temperaturę powietrza na Ziemi odnotowano na stacji naukowej Wostok na Antarktydzie, wynosiła ona –89,20C, a było to w roku 1983.

  Największą dobową sumę opadów zanotowano na wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim, wyniosła ona 1870 mm deszczu, a było to w roku 1952.

  Średnia wysokość lądów na Ziemi wynosi 875 m.n.p.m., zaś głębokość oceanów 3794 m.p.p.m.

  Największa ilość gejzerów występuje na Islandii, jest tu ich ponad 7 tys.

  Najdłuższym łańcuchem górskim świata są Andy. Ich długość wynosi około 17000 km.

  Najdłuższą jaskinią na świecie jest Jaskinia Mamucia, znajdująca się w Stanach Zjednoczonych. Długość wszystkich korytarzy jaskini wynosi ponad 500 km.

  Najwyższymi drzewami na świecie są sekwoja kalifornijska i mamutowiec olbrzymi, które rosną w Stanach Zjednoczonych. Ich wysokość sięga aż do 130m wysokości.

  Każdego roku poziom oceanu podnosi się o 3-4 mm.

  Temperatura wewnątrz jądra Ziemi jest wyższa niż na powierzchni Słońca.

 Najwyższą górą w Układzie Słonecznym jest wulkan Olympus Mons na Marsie. Jego wysokość wynosi 26 400 m ponad poziom „morza marsjańskiego”.

Najwyższym wulkanem na Ziemi jest Mauna Kea na Oceanie Spokojnym. Wznosi się on 4205 m ponad lustro wody oceanu, zaś jego podnóże znajduje się na głębokości 6000 m p.p.m. Tak więc jego całkowita wysokość to 10205 m, czyli ponad 10 km.

  Lód na Antarktydzie to ok. 90% całej objętości lodu na Ziemi.

  Pierwszym człowiekiem, który zdobył najwyższy szczyt Australii był Paweł Edmund Strzelecki. Szczyt nazwał Górą Kościuszki (2230 m.n.p.m.)

  Polak Ernest Malinowski nadzorował budowę najwyższej linii kolejowej na świecie w Peru.

  Pierwszym człowiekiem, który przepłynął Amazonkę był Polak Piotr Chmieliński.

  Polakiem, który jako drugi osiągnął wszystkie ośmiotysięczniki (14) w Himalajach i Karakorum w latach 1977-1987 był Jerzy Kukuczka.